مبدل‌های U-Tube

مبدل پوسته و لوله شل اند تیوب یکی از پرکاربرد ترین مبدل های حرارتی در صنعت است. همان طور که از نام آن مشخص است، این مبدل حرارتی از یک پوسته ( شل ) و تعدادی لوله ( تیوب ) که در داخل آن قرار دارند، ساخته شده است. اساس کار یک مبدل حرارتی بدین صورت است که دو سیال گرم و سرد می توانند بدون تماس و بدون مخلوط شدن با یکدیگر، تبادل حرارتی داشته باشند. در مبدل پوسته و لوله شل اند تیوب نیز، سیال گرم در داخل پوسته و روی لوله ها جریان داشته و سیال سرد در داخل لوله ها جریان دارد به طوری که بدون تماس با یکدیگر تبادل حرارتی دارند.

مبدل‌های U-Tube

شکل طرح مبدل‌های یو-تیوب را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که نامش را از کجا گرفته‌است. دسته تیوب از تیوب‌های پیوسته‌ای ساخته شده است که به شکل “U” خم می‌شوند و با استفاده از یک صفحه تیوب (که در بالا نشان داده شده است) به شل محکم متصل می‌شوند. مایع خنک‌کننده از نیمه‌ی بالای دریچه، از طریق ‌تیوب‌های U شکل جریان می‌یابد و سپس از نیمه‌ی پایینی دریچه خارج می‌شود. این خم اجازه می‌دهد تا انبساط حرارتی سیالات بدون اجرای هرگونه انبساط در اتصالات رخ دهد، زیرا طرف خم در شل آزاد شناور است و فضایی برای انبساط/انقباض دارد. این مبدل‌ها زمانی کارکرد عالی دارند که تفاوت‌های درجه‌ی حرارت بالاست و انتظار انبساط می‌رود.ساختار این مبدل ها به صورت چند پاس و چند گذر هم می تواند طراحی شود

تیوب شیت

انتهای تمام تیوب ها به تیوب شیب متصل است و در واقع وظیفه آن مهار و آب بندی لوله ها نسبت به یکدیگر است.
جنس تیوب شیت نیز به سیال و فشار و دما و خواص و خورندگی آن مربوط است که عمدتا در کاربرد تهویه مطبوع از جنس ST52 و یا ST37 کربن استیل ساخته میشود .

ضخامت تیوب شیت نیز بر اساس قطر تیوب و تعداد تیوب ها و فشار های متناظر درون و بیرون پوسته بر اساس استاندارد های متنوع از جمله TEMA ,API 660 تعیین میگردد .

بافل:

در داخل پوسته ، صفحاتی به نام بافل به عنوان صفحات هدایت جریان سیال تعبیه شده است تا جریان آشفته ای در سیال جاری در داخل پوسته ایجاد کرده
و بازده انتقال حرارت را به حداکثر برساند.
در “مبدل شل اند تیوب” (مبدل پوسته و لوله) دارای بافل (صفحات هدایت کننده جریان) ، جریان مایع به سمت پوسته به صورت ضربدری با لوله های بین دو بافل مجاور هدایت می شود.جنس بافل های مورد استفاده بر اساس نوع سیال و خورندگی و دما و فشار تغییر میکند اما در کاربرد تهویه مطبوع عمدتا از نوع PTFE با ضخامت 5 الی 10 میلیمتر میباشد.

جنس و ضخامت بفل به موارد مختلفی بستگی دارد. نوع سیال و یا مدیای داخل پوسته و ضرایب و اختلاف دما، میزان خورندگی سیال و … عواملی هستند که در نوع و ضخامت بفل تاثیرگذار خواهند بود.

کاربرد در تهویه مطبوع

با توجه به اینکه یک طرف مبدل های U TYPE به صورت یو می باشد و فقط در یک طرف دیگرعملیات اکسپند بین لوله و تیوب شیت بر روی آن صورت میگیرد در نتیجه احتمال خوردگی کاتودیک و همچنین نشتی از محل سوراخ تیوب شیت نسبت به سایر مبدل های کمتر خواهد بود و همچنین قیمت تمام شده کمتر و ابعاد کوچکتر از مزایای این نوع مبدل ها محسوب میشود.
در سالهای گذشته در صنعت تهویه مطبوع استقبال قابل توجه ای به این سبک از مبدل ها شده است که دلایل آن در زیر عنوان میشود .
معمولا شرکت های سازنده مینی چیلر در دنیا از مبدل های صفحه ای تمام استیل برای تبادل سرمایش استفاده میکردند اما معایب این نوع مبدل ها در منطقه خاورمیانه و حساسیت بالای آنها که خود مبحث قابل تامل و قابل مطالعه ایست ، باعث شده شرکت سازنده تمایل بیشتری به مبدل های یو تایپ داشته باشند
این مبدل ها گزینه مناسبی برای مینی چیلر و کاربردهای خانگی RESIDENTIAL و یا تجاری سبک LIGHT COMMERCIAL محسوب میشوند چرا که ابعاد کوچکی دارند

قیمت تمام شده این گونه مبدل در مقایسه با مبدل های صفحه ای به گونه ایست که بسیار رقابت پذیر و اکثر موارد بسیار پایین تر میباشد
قابلیت تعمیر و بازسازی و تعویض باندل یکی دیگر از مزایای این نوع مبدل میباشد .
نکته حایز اهمیت دیگر این است که طی سالهای گذشته به دلیل عدم توجه به واردات محصولات متنوع در حوزه HVAC به کشور از اتحادیه اروپا و کشور چین و همچنین کشوری های عربی ، مبدل های موجود بر روی این محصولات عمدتا از نوع یوتایپ بوده و یا از لوله های 3/8 اینچ و یا در بسیاری از موارد لوله های 7 میلیمتری استفاده شده است .لذا اهمیت تعمیر و بازسازی این محصولات نیز خود یکی دیگر از دلایل استفاده و افزون شدن این سبک از مبدل ها در بازار میباشد .

شرکت آسا مبدل کاسپین با به کار گیری از بروز ترین نرم افزار های طراحی و شبیه سازی ، این نوع مبدل را برای اولین بار به عنوان سازنده داخلی در حجم و ابعاد گسترده روانه بازار کرده است و در سال 2021 میلادی موفق به صادرات یکصد دستگاه از این نوع مبدل به کشور ترکیه شده است.

رنج تولید این محصول برای گازهای R22 ,R134A ,R407 C ,R410 در ظرفیت 15 الی 700 کیلو وات طراحی و قابل ارائه به مشتریان عزیز می باشد .

مشخصات فنی مبدل شل اند تیوب (مبدل پوسته و لوله)

-نصب بوشن بر روی مبدل جهت تخلیه مایع داخل پوسته و مایع داخل لوله و همچنین هواگیری مبدل
-جوشکاری دقیق پوسته خارجی
-در ساخت کویل از لوله های بدون درز استفاده می شود
-جوشکاری با تجهیزات MTIG و MAG / MIG
-ساخت مبدل با بدنه بسیار محکم و کاملاً مهر و موم شده با سطوح داخلی و خارجی ضد زنگ و عایق پوسته آن با فوم پلاستیکی به ضخامت 19 میلی متر
-نورد و جوشکاری لوله ها به تیوب شیت مطابق با استانداردهای ASME و TEMA
-طراحی مبدل هایی با قابلیت مونتاژ و جداسازی قطعات آسان برای سرویس و نگهداری
-طراحی مبدل بر اساس اطلاعات فنی و الزامات ارائه شده توسط مشتری و به بهترین و مناسب ترین روش از نظر طراحی و قیمت
-بدنه از فولاد ضد زنگ ، فولاد کربن یا برنج و لوله های داخلی از مس ، برنج ، فولاد ضد زنگ یا فولاد کربن (بسته به نوع سیال و خوردگی سیالی که در آن جریان دارد)

تیوب های مسی:

برای دستیابی به حداکثر کارایی ، باید سطح انتقال گرما بین دو سیال که همان لوله ها هستند را تا حد ممکن افزایش داد و بنابراین تعداد زیادی لوله ساخته شده از مس ، فولاد و … استفاده می شود. بیشتر مبدلهای حرارتی پوسته و لوله در طرحهای 1 ، 2 یا 4 پاس ساخته می شوند. تعداد پاس به تعداد مسیرهای برگشتی گفته می شود که مایع از داخل لوله ها به سمت خروج می رود. به عنوان مثال ، در طراحی پاس ، مایع از یک طرف به لوله ها وارد می شود و مستقیماً از طرف دیگر خارج می شود. در طرح 2 پاس ، سیال پس از ورود به لوله ها و رسیدن به انتهای آن ، 180 درجه تغییر جهت داده و از همان سمت ورودی خارج می شود.

انواع مبدل پوسته و لوله شل اند تیوب از نظر ساختار درب

۱- مبدل FIXED HEAD
۲- مبدل FLOATING HEAD
مبدل های یوتایپ به دلیل ساختار 180 درجه ای در لوله ها، قابلیت ساخته شدن به هر دو صورت فوق را دارا می باشند.
که مبدل های ساخته شده در شرکت آمکا عمدتا از نوع دوم میباشد و قابلیت را ایجاد میکند که باندل BUNDLE با باز کردن پیچ های درب ورودی به صورت یکپارچه از پوسته جدا شود و امکان بررسی و نشت یابی و رسوب زدایی و همچنین RE- BUNDLE کردن مبدل را فراهم میکند

مزایا

– مبدل شل اند تیوب (مبدل پوسته و لوله) U شکل دارای کمترین هزینه در بین همه مدل ها را دارد ، زیرا تنها به یک صفحه لوله نیاز دارد. در این مبدل تعداد زوجی از گذرگاه لوله به کار می رود ولی محدودیت از نظر انبساط گرمایی وجود ندارد.
-به طور کلی مبدل های حرارتی پوسته و لوله بیشترین کاربرد را برای خنک کاری روغن هیدرولیک در سیستم های هیدرولیکی و برای گرمایش آب در استخر های سرپوشیده و سرباز دارند. به مبدل پوسته و لوله روغن هیدرولیک، مبدل حرارتی آب و روغن نیز گفته می شود.

معایب

تنها نقطه ضعف عمده‌ی این مبدل‌ها این است که تمیز کردن بخش خمیده‌ی تیوب‌های آن‌ها دشوار است
مقاومت جداره لوله ها در قسمت خمیده تضعیف شده و امکان شکست آن افزایش می یابد، بعلاوه هزینه ساخت آن ها نیز بیشتر خواهد بود. از این رو غالباً، این نوع مبدل ها در ظرفیت های پایین به کار گرفته می شوند.